Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1325082
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
1150
1071
7733
31750
1325082

МИКОЛА АРКАС «ІСТОРІЇ УКРАЇНИ-РУСІ»

Шлях до читача «Історії України-Русі» Миколи Аркаса

Перше видання «Історії України-Русі» Миколи Аркаса побачило світ у 1908 р. в Санкт-Петербурзі у друкарні товариства «Общественная Польза», завдяки старанням відомого громадського діяча, письменника Василя Доманицького. Вихід в світ такого типу книги став резонансною подією в житті українського громадянства. «Воно прореагувало на неї як захопленими схвальними відгуками, так і суворою науковою критикою». Зокрема Михайло Грушевський відгукнувся досить жорсткими, але справедливими з наукової точки зору рецензіями. Він наголошував на переобтяженості хронологією, штучності в поділі на періоди, нерівномірності у висвітленні окремих епізодів, відсутності чіткої історичної концепції автора. Працю Грушевський назвав «нездалою, непедагогічною і з наукового, і з національного боку», «джерелом перестарілих, небажаних поглядів на українську історію і великих баламуцтв». Такі різкі відгуки М. Грушевського вразили своєю прямолінійністю багатьох сучасників, навіть багато публіцистів відмовились співпрацювати з редагованим ним «Літературно-науковим вісником». М. Аркас же відчував себе винуватцем конфлікту, тому погодився, «щоб його «Історія» у новому другому виданні набула соліднішого, систематичного й наукового вигляду, відрізняючись цим від першого». Тому він запропонував Василеві Доманицькому залучити до консультацій фахівців, на ерудицію яких повністю покладався: Вячеслава Липинського та письменника Богдана Лепкого. Вони повинні були вказати що і як виправити у новому виданні, що спростувати, зняти або додати, з яких джерел взяти відповідну інформацію.

Детальніше: МИКОЛА АРКАС...

Осип Курилас, Портрет Богдана Лепкого

Осип Курилас, Портрет Богдана Лепкого. Олія, полотно.

Відреставровано у Львівській філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України, художник-реставратор Гливка О. І.

Мистецтвознавець Наталія Собкович датує його 1910-ми роками, якраз період найактивнішого спілкування митців.

Сей чоловік має техніку легку, справну,

симпатичну і велике почуття стилю…

Богдан Лепкий

Впродовж тривалаго часу Осипа Куриласа єднала щира дружба та плідна співпраця з визначним діячем української культури Богданом Лепким.

Детальніше: Осип Курилас,...

ТРИЗУБ ІЗ ВІЛЛИ «БОГДАНІВКА»

Іформація із книги надходжень ОКМБЛБ (Інв. № КН 2409/211 м):

Тризуб у формі щита, який висів у кімнаті Богдана Лепкого на віллі «Богданівка» в с.Черче (Івано-Франківська обл.) у 30-ті роки ХХ ст. Автор невідомий. Був знайдений на даху вілли при її руйнуванні у 1982 р. Дарунок з нагоди 5-річчя музею Б. Лепкого в м. Бережани від письменника Романа Коритка з м. Львова 25 серпня 2000 р. Матеріал та техніка: дерево, декоративна різьба. Розміри: 19х29,2 см. Стан збереження: в багатьох місцях значні вилущення чорної фарби, по-центру поперечна тріщина - 2,5 см. Вгорі дві поздовжні тріщини розміром 7,8 см. та 5,5 см.

Детальніше: ТРИЗУБ ІЗ ВІЛЛИ...

Про фонди

На даний час загальний музейний фонд нараховує 2662 предмети, з яких 236 – рідкісна книга. Основу шести експозиційних залів музею та фонду склали книги, інші архівні матеріали, передані доктором Романом Смиком (1918-2007).

Як істинний музейник, д-р Р. Смик впродовж 12-ти років діяльності музею дбав про поповнення його фондів, зміст експозиції, рівень оформлення. У 2003році вийшла ювілейна збірка на пошану подвижника української культури д-ра Р. Смика «Лежить на серці доля України», де поміщена бібліографія раритетних видань Богдана Лепкого переданих з благодійної руки д-ра Р. Смика в музей. Перш за все, варті уваги ранні видання Б. Лепкого. Це збірка оповідань «З життя» (1899), в яку увійшли сім оповідань. Збірка поезій «Осінь» (1902), видана в Коломиї, збірка оповідань «По дорозі життя» (Львів 1905р.) До рідкісних книг вписані і видання «Над рікою. Поезії» (1905р.), «З глибин душі.

Детальніше: Про фонди

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті один гість та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання