В ПОКЛОНІ БОГДАНУ ЛЕПКОМУ

76 років тому, а саме 21 липня 1941 року не стало «Людини, що для всіх грядущих поколінь буде взором людяності, товарискості, творчого патріотизму й невтомної праці над збагаченням рідної культури, над піднесенням рідного народу на вершини історичного буття» - Богдана Лепкого. Цій сумній події в музеї Б. Лепкого було приурочено годину памяті «Як в чужині умру, то згадайте мене…».

 

На початку заходу Лауреати Всеукраїнської літературно-мистецької та громадсько-політичної премії ім. братів Богдана та Левка Лепких Надія Волинець та Ярослава Мазурак поклали квіти до памятника письменнику, учасники заходу разом виконали невмирущу пісню братів Лепких «Журавлі» («Видиш, браче мій,…»).

Опісля старший науковий співробітник Лідія Питель розповіла про останні дні життя Б. Лепкого, провідний зберігач фондів музею Ірина Васенко ознайомила присутніх із книжково-ілюстративною виставкою «Чути: - Кру! Кру! Кру! В чужині умру…», присвяченою 76-й річниці смерті діяча. Серед її експонатів: копія клепсидри про смерть Б. Лепкого, ксерокопії некрологів та поминальних промов на похороні з газети «Краківські вісті», збірник на пошану памяті Богдана Лепкого, що побачив світ у Кракові в 1943 році, книга Р. Коритка «В кігтях чужого орла», в якій описано останні роки життя Б. Лепкого, видана музеєм до 60-ліття пам’яті письменника антологія «Високе небо Богдана Лепкого» та, звичайно ж, збірки творів Б. Лепкого. Старший науковий співробітник Наталія Стрілець розповіла про памятну медаль «Богдан Лепкий» роботи українського митця Нестора Кисілевського, а директор музею Ірина Ухман представила картину Заслуженого художника України, лауреата премії ім. братів Лепких Богдана Ткачика «Чуєш, брате мій… Портрет Богдана Лепкого».

Присутні на заході хвилиною мовчання вшанували пам'ять сподвижників лепківського слова та його повернення в Україну – лауреатів премії імені братів Лепких, що відійшли у засвіти протягом останніх двох років: Михайла Драбика, Надії Дирди, Богдана Хаварівського, Богдана Головина.

 

 

Спогадами про зустріч із Нестором Кисілевським поділилася вчений секретар ДІАЗ в м. Бережани Надія Волинець. Про важливість творчої спадщини Богдана Лепкого, про тісний зв’язок поколінь говорили у своїх виступах науковий співробітник музею книги Ярослава Мазурак та багатолітній працівник музею Б. Лепкого Тетяна Тремба. Про свій шлях до Богдана Лепкого розповіла гостя музею - кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методик викладання ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет ім. академіка С. Дем’ячнчука» Лілія Овдійчук. Пані Лілія працює над перевиданням «Кобзаря» Т. Шевченка, який вийшов 1941 р. у Відні під редакцією Б. Лепкого.

 

Учасники драмстудії «Натхнення» (кер. Л. Г. Васютенко) Центру дитячої та юнацької творчості Якуб’як Інна та Завійський Максим читали поезію Б. Лепкого і вірші-присвяти митцеві сучасних авторів – Стефанії Білик і Тамари Ткачук-Гнатович. Ведуча заходу наголосила на актуальності творів письменника у наш час, на великому виховному значенні для сучасного покоління тих національно-патріотичних починань, які проводили на початку ХХ століття Богдан Лепкий та його однодумці.

 

 

Лепківська цитата дня

 

 

У різдвяні свята

Спішім брат до брата,

Позабудьмо, що нас ділить,

Що відводить нас від ціли,

І заколядуймо...

 

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання