КОНФЕРЕНЦІЯ ДО 145-РІЧЧЯ БОГДАНА ЛЕПКОГО У ТЕРНОПОЛІ

2-3 листопада на базі Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка проходила Міжнародна наукова конференція «Богдан Лепкий у полікультурному дискурсі Європи та Америки», присвячена 145-й річниці від дня народження Богдана Лепкого.

З вітальним словом до учасників конференції звернулись: доктор історичних наук, професор, проректор з наукової роботи Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Буяк Б. Б., начальник відділу міжнародного співробітництва і туризму Тернопільської міської ради Кашицький В. В. та доктор філологічних наук, професор, декан факультету філології та журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Вільчинська Т. П. Надзвичайно цікавим та інформативним було пленарне засідання. Були висвітлені такі теми: «Літературознавчий дискурс Б. Лепкого» Гнатюк М. І., «Творчість Богдана Лепкого в оцінках та інтерпретації німецької критики 20-40-х рр. ХХ ст.» Зимомля М. І., «Самобутність «олітературнення» фольклорно-міфологічної стихії в ліриці та ліро-епосі Богдана Лепкого» Погребенник В. Ф., «Мала проза Богдана Лепкого» Ткачук М. П., «Епістолярний образ Богдана Лепкого» Даниліна О. В. Творча спадщина Богдана Лепкого актуальна в українській літературі, потребує сучасного прочитання й осмислення. Літературний, мистецький і науковий доробок Богдана Лепкого засвідчує значущість його непересічної особистості в українському і зарубіжному дискурсах ХХ століття.

 

Плідною була робота і семи секцій конференції. Формуванню творчого портрета митця сприяли дослідження про своєрідність поетики і психології творчості письменника, особливості її модерністського дискурсу (міфопоетика, архетипні символи, трагічний образ України в роки Першої світової війни), наративної природи прози, мистецтва сюжетотворення, моделювання світу і людини тощо. Участь у роботі конференції також взяла старший науковий співробітник Обласного комунального музею Богдана Лепкого в м. Бережани Наталія Стрілець з темою «Постать Богдана Лепкого крізь призму архівних документів (за матеріалами фондів меморіального музею письменника в м.Бережани)». На конференцію прибули лепкознавці з різних регіонів нашої країни, а також представлені роботи науковців з Америки, Канади, Ізраїлю, Польщі, що ще раз підкреслило те, що творчість Богдана Лепкого знана далеко за межами України.

У другий день роботи конференції учасники мали змогу відвідати Обласний комунальний музей Богдана Лепкого у Бережанах, який виступив співорганізатором цього наукового заходу. Науковці поклали квіти до пам’ятника письменнику та побували на інсценізованій екскурсії, яку для них підготували працівники музею спільно з учасниками драмстудії «Натхнення» (кер. Л. Г. Васютенко) ЦДЮТ м. Бережани та переможцями конкурсу читців творів Б. Лепкого. Професор Микола Зимомля подарував у фонди музею книгу власну книгу «Контекст традиції та новаторства: творчий доробок Миколи Ткачука».

Незабутні враження залишились і від перебування у с. Жуків. Біля першого в Україні пам’ятника письменнику учасники конференції виконали невмирущі «Журавлі», екскурсію залами Музею родини Лепких провела його завідувачка Марія Волощук. Опісля побували у старенькій дерев’яній церкві Івана Богослова, в якій служив батько письменника о. Сильвестр, на сільському кладовищі помолились біля могили о. Сильвестра Лепкого.

Лепківська цитата дня

 

 

У різдвяні свята

Спішім брат до брата,

Позабудьмо, що нас ділить,

Що відводить нас від ціли,

І заколядуймо...

 

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання