У БЕРЕЖАНАХ ВІДЗНАЧИЛИ 145-У РІЧНИЦЮ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ БОГДАНА ЛЕПКОГО

До 145-ї річниці від дня народження Богдана Лепкого 9 листопада у Бережанах відбулася всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю «Богдан Лепкий та його роль у розвитку української національної культури»,  організована Обласним комунальним музеєм Богдана Лепкого в м. Бережани та Відокремленим підрозділом Національного університету біоресурсів і природокористування України «Бережанський агротехнічний інститут» за підтримки Тернопільської обласної ради, обласної державної адміністрації та управління культури облдержадміністрації. Захід також приурочено 135-й річниці від дня народження Зенона Кузелі - українського мовознавця, бібліографа, фольклориста, етнографа, журналіста, двоюрідного брата Богдана Лепкого

Учасниками конфернції були науковці з навчальних закладів та музеїв Тернопільщини, Львівщини, Івано-Франківщини, Рівненщини та Польщі.

о.Володимир Зайчук та о. Лев Кметко благословили початок конференції та її учасників.

 

З вітальним словом від імені організаторів виступили Ірина Василівна Ухман – директор Обласного комунального музеєю Богдана Лепкого в м. Бережани та Жибак Мирон Миколайович - доктор економічних наук, професор, директор ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут». Також учасників привітали Захарків О. М. – заступник міського голови, Даньків С. М. – провідний спеціаліст відділу освіти, магістр державного управління, член НСЖУ, Будар М. М. – директор Бережанської школи-гімназії ім. Богдана Лепкого, Зорик В. П. – директор Державного історико-архітектурного заповідника в м. Бережани.

Цікавими та інформативними були доповіді на пленарному засіданні. Дочка відомого лепкознавця із Польщі Миколи Сивіцького пані Анна Хранюк – музикант, багаторічний викладач української мови в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані, співорганізатор щорічного фестивалю «Українська весна» в Познані виступила із доповіддю «Бій за автора «Журавлів» (за розділом книги М. Сивіцького «Записки сірого волиняка»)», у якій окреслила багаторічну діяльність її батька на ниві лепкознавства, утиски з боку радянської влади, яких йому доводилось зазнати, видання монографії «Богдан Лепкий:Життя і творчість». «Починаючи цю роботу, мабуть, не сподівався, що доведеться багато років БОРОТИСЯ за Богдана Лепкого, так як майже все своє нелегке, а, може ,й дуже важке життя боровся за правду і справедливість», - зазначила пані Аннна.

 Співзасновник музею Богдана Лепкого, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім братів Богдана та Левка Лепких, вчений секретар Державного історико-архітектурного заповідника в м. Бережани Надія Волинець у своєму виступі перегорнула сторінки історії музею Богдана Лепкого, акцентувала увагу на меценатській діяльності, жертовності куратора архіву та засновника музею д-ра Романа Смика.

Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методики викладання ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет ім. академіка С. Дем’янчука», член ради Рівненської «Просвіти» Лілія Овдійчук презентувала присутнім факсимільне видання «Кобзаря» Т. Г. Шевченка 1941 року, «з життєписом та передмовою Богдана Лепкого», яке присвячене 100-річчю Рівненської «Просвіти». У своєму виступі Лілія Миколаївна висловила вдячність бережанським музейникам за допомогу в написанні післямови до презентованого видання.

Директор музею Богдана Лепкого Ірина Ухман та старший науковий співробітник Лідія Питель презентували перевидання книги Богдана Лепкого «Під тихий вечір». Цей твір не втрачає своєї актуальності і в наш час. «Б. Лепкий усе підпорядкував тому, аби соціально гостра «повість-казка» стала читабельною. Автор домігся цілісності твору, створив художній світ, де знайшлося місце і соціально-гострим конфліктам, і морально-психологічним колізіям. З такого погляду «Під тихий вечір» для одних читачів може бути твором з гостро поставленими соціальними і національними питаннями, для інших – родинно-сімейною розповіддю з певною долею сентименталізму», - зазначила автор передмови Олена Конопліцька.

Опісля до уваги учасників конференції було представлено книжково-ілюстративні виставки із фондів музею, а саме: «Музейний раритет», «Галицька Батерфляй співала в Бережанах», «Колисав мою колиску вітер рідного Поділля…» та фотовиставку «Богдан Лепкий на Тернопільщині» (з приватної колекції журналіста, члена НСЖУ, директора «Радіо Чортківщини» Романа Островського), яку представив сам автор.

Плідною була секційна робота конференції – вражає тематичне розмаїття та наукова глибина представлених досліджень, було і відкриття маловідомих фактів із біографії Б. Лепкого та З. Кузелі, спілкування однодумців та цінні дарунки для фондів музею.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання