ФОНДИ МУЗЕЮ ПОПОВНИЛИСЬ НОВИМИ ЕКСПОНАТАМИ

9 листопада у конференц-залі ВП НУБіП «Бережанський агротехнічний інститут» відбулась Всеукраїнська наукова конференція з міжнародною участю «Богдан Лепкий та його роль у розвитку української національної культури», приурочена 145-й річниці від дня народження Богдана Лепкого та 135-й річниці від дня народження Зенона Кузелі, яку організували Обласний комунальний музей Богдана Лепкого в м. Бережани та ВП НУБіП «Бережанський агротехнічний інститут» за підтримки Тернопільської обласної ради і обласної державної адміністрації та управління культури облдержадміністрації. Учасниками конфернції були науковці із Тернопільщини, Львівщини, Івано-Франківщини, Рівненщини та Польщі. Окрім виступів із доповідями, вони збагатили фонди музею цінними дарунками.

Так дочка відомого лепкознавця із Польщі Миколи Сивіцького пані Анна Хранюк – музикант, перекладач, багаторічний викладач української мови в Університеті імені Адама Міцкевича в Познані, співорганізатор щорічного фестивалю «Українська весна» в Познані, поповнила фондову збірку музею ще одним раритетним виданням Богдана Лепкого оповіданням «Гетьманські свати», написаному ще 1903 року для видавництва Товариства «Просвіта». Це видання тривалий час зберігалося у приватній бібліотеці Миколи Сивіцького, на титульній сторінці книги зроблено надпис рукою дослідника: «Твір Лепкого – див. його лист до К. Студинського з 2. ХІІ. 1903».

Співзасновник музею Богдана Лепкого, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім братів Богдана та Левка Лепких, вчений секретар Державного історико-архітектурного заповідника в м. Бережани Надія Волинець передала у фонди музею каталог «Видання творів Тараса Шевченка у фондах Шевченківського національного заповідника» з автографом автора проекту та передмови до видання І.Д. Ліхового: «Музею Богдана Лепкого із щирою повагою за внесок у розбудову української культури і готовністю до співпраці від автора. Канів - 2017». У каталог увійшли видання творів Т. Шевченка редаговані Б. Лепким.

Науковець із Рівного, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методики викладання ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет ім. академіка С. Дем’янчука», член ради Рівненської «Просвіти» Лілія Овдійчук подарувавала музею факсимільне видання «Кобзаря» Т. Г. Шевченка 1941 року, «з життєписом та передмовою Богдана Лепкого», яке присвячене 100-річчю Рівненської «Просвіти». Варто зазначити, що при підготовці до написання післямови до даного видання Лілія Овдійчук користувалася матеріалами із фондів музею Богдана Лепкого.

Старший науковий співробітник Музею етнографії та екології Карпатського краю в м. Яремче Світлана Флис поповнила фонди музею спецвипуском журналу «Гуцульщина» «Гуцульським калєндарем 2017», у якому вміщено її допис «Богдан Лепкий любив Яремчанщину». У статті авторка висвітлює маловідомі факти про перебування письменника на Прикарпатті, зокрема у популярних серед української інтелігенції Галичини відпочинкових місцях: Яремчі, Микуличині, Ямній та ін.

Молодий науковець - учений секретар Інституту народознавства НАН України, кандидат історичних наук Тамара Пацай подарувала власну монографію «Зенон Кузеля: життя і народознавча діяльність». У праці досліджено науково-організаційну та народознавчу діяльність Зенона Кузелі, охарактеризовано основні етнографічні роботи вченого, узагальнено методологічні засади його народознавчих досліджень. Дарунок є цінним для музею, оскільки Зенон Кузеля є не тільки близьким родичем Богдана Лепкого, а й одним з перших біографів та бібліографів письменника.

Децик Соломія, молодший науковий працівник Державного меморіального музею М. Грушевського у Львові, передала у книгозбірню музею видання «Стефанія Шабатура: вибрана палітра кольорів з мозаїки життя і творчості».

З цінним дарунком для фондів музею прибув і голова Обласного товариства ім. Б. Лепкого Богдан Кусень. З фондів очолюваного ним товариства для колекції музею передав машинопис дослідження Миколи Климишина (студента Б. Лепкого у Ягеллонському університеті у 30-х рр. ХХ ст.) «Лірика Богдана Лепкого. Спроба нової оцінки».

Автор фотовиставки «Богдан Лепкий на Тернопільщині» журналіст, член НСЖУ, директор «Радіо Чортківщини» Роман Островський залишив музею матеріали з виставки.

З вітальним словом до учасників конференції звернулась також директор Меморіального музею Соломії Крушельницької у Білій Надія Зюбровська, яка подарувала видання свого музею, присвячені 145-й річниці від дня народження Соломії Крушельницької.

Колектив музею Богдана Лепкого щиро вдячний учасникам конференції за такі цінні та щедрі дарунки.

Лепківська цитата дня

 

 

У різдвяні свята

Спішім брат до брата,

Позабудьмо, що нас ділить,

Що відводить нас від ціли,

І заколядуймо...

 

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання