ЧАР РІЗДВА В МУЗЕЇ БОГДАНА ЛЕПКОГО

У творчому доробку Богдана Лепкого чільне місце належить творам, присвяченим найбільшим релігійним святам у християнському календарі. Майбутній письменник виховувався у священичій родині, де у великій пошані були релігійні обряди, народні традиції, сам митець відзначався великою рілігійністю та набожністю.

Будучи далеко від Батьківщини, він завжди думкою линув туди, де пройшли його дитячі та юнацькі роки.

Гадко! Куди ти? Куди?

Вітер загладив сліди,

Блуд ходить попід острішки,

Ні кіньми, ані пішки

Не забіжиш туди,

Де бігав дрібними ногами

Колись, давними літами…

Особливо щемливими були спогади про Святий Вечір, Різдво, вони виливалися у віршовані рядки.Прихід Різдва ще раз повертав до роздумів про те, що порятунок країни, народу і кожного громадянина зокрема у всепрощенні і братній любові, єдності:

У Різдвяні свята

Спішім брат до брата,

Позабудьмо, що нас ділить,

Що відводить нас від ціли і заколядуймо…

На замовлення галицьких та емігрантських (США, Канада) часописів Б. Лепкий написав низку віршів з нагоди Нового року:

І знову рік один життя,

Як сон минув,

І більше вже не буду я таким, як був .

І більше вже не вернеться

Ні сміх, ні сум,

Лиш дещо з них обернеться у постать дум.

Крім поетичних творів, приурочених Різдву, є у Б. Лепкого ще й прозові твори, присвячені цій темі: «На Різдво додому», «Святий вечір», «Село в гостях», «Новий рік», «Йордан в Бережанах» та інші оповідання, що увійшли до збірки «Під ялинку», виданої в 1930 р. у Львові. Майже в кожному з них бринять нотки суму, жалю за чимось чи співчуття до когось. І читач то з малим Петрусем пише листа до Господа Бога, то з паном доктором мріє про сільський різдвяний затишок, то разом з автором «шукає в закамарках памяті» «казку про свою першу ялинку….».

Відчути чар лепківського Різдва можна й сьогодні, побувавши у музеї письменника: побачити пишну красуню-ялинку, вбрану прикрасами ручної роботи, перегорнутти сторінки книг із творами митця відповідної тематики на книжковій виставці і, звичайно, стати учасником майстер-класу і самому виготовити ялинкову прикрасу. Цьогоріч відвідувачі нашого музею вчилися виготовляти паперових ангеликів. А 8 січня до лепківської світлиці завітали гості зі сходу нашої країни – учні та вчителі Світлодарської ЗОШ, Миронівських ЗОШ №1 та ЗОШ №2. Прослухавши лекцію про життєвий та творчий шлях Богдана Лепкого, творчість якого їм знайома з уроків української літератури, діти навчилися власними руками творити різдвяне диво – чарівного білого ангела з паперу. У пам’ять про цю зустріч залишилися світлини, теплі спогади і запис у книзі відгуків: «Дякуємо за змістовну розповідь про життя Богдана Лепкого. Майстер-клас із виготовлення різдвяних ангеликів зігрів наші душі, завдяки вам, шановні працівники музею, ми відчули себе творцями, просвітліли наші обличчя й наші серця».

 

 

 

 

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання