БЛАГОСЛОВЕННЕ ТЕРНОПІЛЛЯ - 2018

15 лютого бережанська делегація, очолювана районною радою та адміністрацією, взяла участь у презентації Тернопільської області у Києві «Благословенне Тернопілля - 2018». На виставці були представлені художні, історичні, культурні, наукові здобутки та досягнення Тернопільщини.

Серед гостей були представники бізнесу, міжнародних делегацій, відомі тернополяни та жителі області, культурні, мистецькі та освітні діячі. Захід набув міжнародного значення, адже його відвідали посли більше як 15 країн. Представники Бережанщини презентували тему Січового Стрілецтва, зокрема було закцентовано увагу на боях на горі Лисоні.

Музей Богдана Лепкого презентував книжково-ілюстративну виставку «Стрілецька муза» (література про Січових Стрільців, твори Богдана та Левка Лепких стрілецької тематики, раритетні видання періоду Першої світової війни та ін.) в рамках інсталяції Пресової кватири УСС спільно з художником, колекціонером Ігорем Круком та Бережанським краєзнавчим музеєм.

 

 

 

 

Тема Січового Стрілецтва тісно пов’язана з іменами обох братів Лепких. Як речник визвольної ідеології та творець нової української духовності Богдан Лепкий брав активну участь у створенні «Соколів» та «Січей» - молодіжних патріотичних організацій, учасники яких стали першими добровольцями в лави УСС. Він був і сподвижником ідеї створення УСС. Стрілецька тематика зайняла важливе місце у його письменницькій творчості (прозові, поетичні твори, героями яких стали українські вояки, стрілецькі пісні на слова Б. Лепкого), до неї звертався у публіцистиці, промовах, не міг оминути її і як редактор та упорядник численних видань видавництв «Українське слово» та «Українська Накладня» в Берліні.

 

 

 

Його молодший брат Лев одним з перших пішов у лави УСС. Війну завершив у чині командира кінноти. Був співзасновником та активним учасником «Артистичної горстки» та «Пресової кватири» - культурно-мистецьких структур УСС. Завдяки їм ми сьогодні маємо змогу знайомитись з правдивою історією УСС - описами боїв, оригінальними світлинами, романтичною стрілецькою поезією та невмирущими піснями. Л.Лепкий автор відомих стрілецьких пісень («Гей видно село», «Маєва нічка», «І снилося з ночі дівчині», «Прощаюсь, ангеле, з тобою»). Найпопулярнішою з них стала «Журавлі» («Видиш, брате мій...») на слова старшого брата Богдана Лепкого.За підтримки Володимира Старосольського Лев Лепкий був засновником таємного ордену січовиків «Лицарі залізної остроги», головним завданням якого було плекання товариської культури (Лепкий займав чин обрядника – «великого майстра церемоній»). Дописував до стрілецьких сатиричних журналів «Новініана», «Самохотник», «Самопал» та ін., сам редагував та видавав журнал «Бомба». Л.Лепкий є співтворцем стрілецького однострою, зокрема шапки-мазепинки. Запропоновані ним ідеї однострою виявилися перспективними, відповідали усім засадам мілітарії. Також за його проектом було впроваджено офіцерські відзнаки у стрілецькому війську, а в 1918 р. окремі їх елементи прийнято для всієї УГА. Імена Богдана та Лева Лепких назавжди залишаться в пам'яті народу, в піснях та поетичному слові, в історії УСС. А їхня багатогранна творча спадщина служитиме патріотичному вихованню української молоді.

 

 

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання