ШКОЛА ПИСАНКАРСТВА В МУЗЕЇ БОГДАНА ЛЕПКОГО

 У священичій родині Лепких Світле Свято Воскресіння Христового завжди відзначали по-особливому. Згодом, проживаючи на чужині – у Кракові, Б. Лепкий свято зберігав українські традиції винесені з батьківського дому. Багато ліричних спогадів великодньої тематики залишив Б. Лепкий у прозі та поезії, адже в такі дні особливо хочеться відчути тепло рідної землі:

…І наче сон являються мені

Сільських дівчат веселі хороводи,

Лунають співи голосні,

Немов весняні води.

Не знаю, чи ще церковця стара

Стоїть, чи гагілок співають,

Та на Великдень буду я

З тобою, рідний Краю!

 

 

Саме тому, зберігаючи лепківські традиції, протягом двох тижнів (4.04.2017 р. – 13.04.2017 р.) в музеї Богдана Лепкого діяла школа писанкарства, яку відвідали учні всіх шкіл міста та студенти Бережанського агротехнічного інституту. Напередодні великого свята Христового Воскресіння діти створювали свої унікальні писанки, озброївшись фантазією та неймовірним бажанням творення дива власними руками. Писанки розписували за допомогою воску різними декоративними орнаментами з думками лише про хороше, адже це — основа пасхального чуда.

 

 

Українська писанка відома здавна. Вона приховує в собі таємницю – ці дивовижні цяточки, дрібненькі орнаменти, візерунки, давньо-магічні символи – особлива мова знаків, код, який іноді марно намагаєшся збагнути, розгадати. Люди вважали, що це ціле мистецтво розписати яйце так, щоб воно стало справжнім оберегом, щоб зображена на ньому символіка виконувала своє важливе призначення.

 

Сам процес виготовлення писанки доволі непростий. У давні часи на нього впливало багато чинників, розписувати писанки треба було в чітко визначенні години, попередньо зробивши змовляння, а знаки і символи виписувалися відповідними кольорами. На сьогоднішній день від цього різноманіття умов залишилися значимими тільки символіка кольору і зображення.

 

Згідно вірувань наших далеких предків, писанка мала магічну добру силу – вона несла щастя, достаток, благополуччя, захищала свого власника від сил зла. Обряд виготовлення писанки був огорнений святістю та особливістю.

 

 

Лепківська цитата дня

 

 

У різдвяні свята

Спішім брат до брата,

Позабудьмо, що нас ділить,

Що відводить нас від ціли,

І заколядуймо...

 

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання