Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1357642
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
483
1118
5257
28373
1357642

ЕКСПОЗИЦІЯ МУЗЕЮ

Неоціненними скарбами музею є його експонати, особливо прижиттєві раритетні видання творів письменника. На різних ювілейних імпрезах, що відзначав музей, його шанувальники дарували цінні книги письменника. Це п’ять томів роману «Мазепа» (1959) (дарунок Х. Постолан (Англія)), повість «Крутіж» (1941) (дарунок І. Герети) та «Перша читанка» (Буквар) для народних шкіл 1918 року видання, що уклали А. Крушельницький, Б. Лепкий, О. Попович (дарунок С. Ященко). Але основу шести експозиційних залів музею та фонду склали книги, інші архівні матеріали, передані д-ром Р. Смиком (США).

Експозиція музею розташована в шести залах. Оригінальним є і саме оформлення залів, яке виконане художниками Ростиславом Гудимою і Богданом Бошко з Тернополя. Кожний із експозиційних залів знайомить відвідувачів із життєвим та творчим шляхом письменника Богдана Лепкого.

Перший зал – дитячі і юнацькі роки, виховання у священницькій родині. В експозиції даного залу представлені такі оригінальні речі: свідоцтво про хрещення Б.Лепкого в 1872 році, картини художника Д.Горняткевича 1926 і 1927 років на яких зображені будинок на хуторі Кривенькім. в якому народився Б.Лепкий та приходство в селі Крогулець, де пройшли дитячі роки письменника, портрет дідуся о. Михайла Глібовицького роботи Б.Лепкого.

Другий зал – навчання і праця у Бережанській гімназії, де зароджується поетичний і художній дар співця Золотого Поділля. Завдяки світлинам гімназистів і професорів Бережанської гімназії, шкільним підручникам та різного роду документам, які експонуються в цьому залі,та інформації із спогадів Б.Лепкого наукові праціники музею, проводячи екскурсії, мають змогу якнайкраще передати атмосферу тих часів. Також в цьому залі представлені малярські роботи Б.Лепкого періоду навчання в гімназії, рукописи віршів поета і його батька о. Сильвестра Лепкого та родинні світлини.

Третій зал – Краківський період у житті і творчості Б.Лепкого (1899 – 1914), (1925 – 1941). Багатством експозиції цього залу є раритетні видання Богдана Лепкого як поета і письменника, укладача шкільних підручників, дослідника української літератури, видавця і художника ( Зб. «З глибин душі» (1905), «Три казки» (1931), «Перша читанка», «Начерк історії української літератури» (1923), М.Аркас «Історія України» (1912), портрети доньок Софії-Євгенії та Наталії-Марії).

Четвертий зал – життя і праця в Німеччині – в таборах для військовополонених царської армії в часи Першої світової війни та куточок вічного спочинку на Раковицькому цвинтарі у Польщі. В цьому залі експонуються: прижиттєві видання Б.Лепкого П.Куліш «Чорна рада», Т.Шевченко «Гайдамаки», І.Котляревський «Енеїда»; повість-казка письменника «Під тихий вечір», публікації творів у німецьких часописах; художні роботи.

П’ятий зал представляє малярський набуток Б.Лепкого. А це портрети матері, батька, дідуся о.Михайла Глібовицького, сина та доньки; портрети українських класиків Т.Шевченка, Лесі Українки, Олени Пчілки, Марка Вовчка, Григорія Сковороди, історичних постаттей Ю.Хмельницького, княгині Ольги, Володимира Мономаха, Богдана Хмельницького, Івана Богуна та ін.

Завершує експозицію зал «Повернення Україні Богдана Лепкого». В цьому залі розміщені експонати, які висвітлюють інформація про фундаторів музею, про виданичу діяльність лепкознавців, про лауреатів міжнародної премії ім. братів (Богдана і Левка) Лепких та про відкриття памятників і памятних таблиць Б.Лепкому.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 16 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання