Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1415257
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
326
1941
7626
5319
1415257

ЕКСПОЗИЦІЙНИЙ ВУЗОЛ «КОНЦЕРТ СОЛОМІЇ КРУШЕЛЬНИЦЬКОЇ В БЕРЕЖАНАХ 12 ЧЕРВНЯ 1898 РОКУ»

У 1898 р. Богдан Лепкий, будучи суплентом (заступником вчителя) Бережанської гімназії, був одним з організаторів концерту Соломії Крушельницької в Бережанах, який відбувся 12 червня у Католицькому домі. Сам концерт відбувся якнайкраще. Співачка досить високо оцінила рівень хору «Боян».

За пропозицією Богдана Лепкого, Крушельницька вибрала для проживання під час перебування в Бережанах не готель, а квартирувала у молодого подружжя Лепких. Батько і син Лепкі для привітання оперної діви написали вірші-присвяти. Рукопис присвяти о. Сильвестра зберігається у фондах музею Богдана Лепкого.

Життєві дороги Богдана Лепкого та Соломії Крушельницької перепліталися не раз. Перше знайомство відбулось ще у студентські роки, коли Богдан навчався у Львівському університеті, а Соломія у Львівській консерваторії Галицького музичного товариства. Студентські приятельські відносини дали почин багаторічній дружбі та співпраці.

У 1898 р. Богдан Лепкий, будучи суплентом (заступником вчителя) Бережанської гімназії, був одним з організаторів концерту Соломії Крушельницької в Бережанах, який відбувся 12 червня у Католицькому домі. Концерт відбувся в рамках галицького турне артистки (окрім Бережан, ще у Стрию, Львові, Коломиї, Станіславі). Як давня учасниця Львівського «Бояна», співачка побажала проводити свої концерти спільно з цим знаним у краї хоровим товариством.

Організацією концерту в Бережанах, окрім давнього приятеля Богдана Лепкого, займались Остап Нижанківський та Андрій Чайковський. Проте саме через Богдана Лепкого велося листування між організаційним комітетом та співачкою, він був головним координатором в організаційних питаннях. Лепкознавець Володимир Качкан у збірнику епістолярію Б. Лепкого опублікував три листи письменника до С. Крушельницької, в яких йдеться про вибір дати концерту, репертуар Бережанського «Бояна» та вирішення інших технічних й побутових питань. За пропозицією митця, Крушельницька вибрала для проживання під час перебування в Бережанах не готель, а квартирувала у молодого подружжя Лепких. Про щире дружнє спілкування та приємно проведений час свідчать наступні рядки із листа Б. Лепкого від 17 червня 1898 р.: «В нашій хаті Ви оставили велику пустку. Соромно признатися, але тра признатись, що скучаємо за вами і то — дуже…як не будете мати нічо луччого до роботи, то згадайте нас та згадайте хоть раз так щиро, як ми Вас згадуємо щодня…».

Сам концерт відбувся якнайкраще: порозуміння між співачкою і хором, досить висока оцінка «Бояна» львівського пресою, численна публіка, що закидала сцену квітами. Про важливість концерту в культурному житті Бережанщини свідчить те, що «найбільший бережанський зал» не зміг помістити усіх бажаючих, а багато сященичих родин приїхали до міста із віддалених сіл спеціально. Після концерту відбувся комерс (товариська вечеря) за присутності відомих громадсько-культурних діячів Бережанщини. Того вечора тости промовляли: Андрій Чайковський, о. Сильвестр Лепкий, о. Чировський та Богдан Лепкий.

Батько і син Лепкі для привітання оперної діви написали вірші-присвяти. Рукопис присвяти о. Сильвестра зберігається у фондах музею Богдана Лепкого. Його копія експонується у другій залі поряд з копіями афіші, пам’ятного фото «Соломія Крушельницька в оточенні Бережанського «Бояна» та фотопортрета співачки, зробленого в одному з фотоательє Бережан. Творчість Соломії Крушельницької, її любов до рідної пісні, пропагування української народної пісні за кордоном о. Сильвестр у поезії порівняв з весною у природі, коли все живе пробуджується до нового життя: «О, Сестро! Рідний соловію, / Весни пророче і розмаю! / Народу серцем я витаю / Тебе — весну й весни надію». Співачку поет зараховує до духовних провідників народу, працю яких не здатні знищити жодні поневолювачі, «бо проти духовних гетьманів / Нема мечів, ні стріл затрутих!» Далі автор веде мову про важливість творчості співачки для національного відродження українського народу, а також висловлює впевненість у тому, що у майбутньому народ гідно пошанує свого «соловейка», провісницю «відродження народних мас».

Віршована присвята Богдана Лепкого є дещо меншою за обсягом. Її пронизує мотив туги співачки за рідним краєм, сентенції на тему любові С. Крушельницької до батьківської землі, пісні, культури навіть на чужині. Завершується вірш словами певності того, що співачка назавжди залишиться у пантеоні українських духовних провідників, пам’ять про яких житиме в серці народу. Обидва, і син, і батько, виявилися правими у своїх передбаченнях. По сьогодні ім’я галицької Баттерфляй вдячні українці свято бережуть і вшановують.

У червні 2018 р. бережанці знову мали можливість зустрітись із Соломією Крушельницькою — в музеї Богдана Лепкого експонувалась виставка «Стежками Соломіїної пісні» з фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 24 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання