Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1415374
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
443
1941
7743
5436
1415374

НОВЕ ВИДАННЯ ЛЕПКІАНИ

24 березня в художньому залі музею Богдана Лепкого відбулася презентація нового видання лепкіани «Образотворча спадщина Богдана Лепкого. Каталог музейної збірки», над яким працювали старший науковий співробітник музею Б. Лепкого Наталія Стрілець та мистецтвознавець з м. Тернополя Наталія Собкович.

Як зазначила у своєму виступі ведуча заходу Н. Стрілець, в колекції музею Богдана Лепкого зберігається 81 робота митця, створені вони у 1885-1937 роках. Мистецька збірка була передана музеєві племінником Б. Лепкого д-ром Романом Смиком. Від часу оформлення експозиції у 1995 р. вони залишалися поза увагою дослідників-мистецтвознавців. Ідею створення такого каталогу довго виношувала перший директор музею, а зараз провідний зберігач фондів Надія Дирда. У 2014-2015 рр. тривала робота над дослідженням образотворчої збірки. Автор аналітичної статті та укладач каталогу Наталія Собкович розповіла, що під час підготовки цього видання було здійснено атрибуцію і каталогізацію творів Богдана Лепкого, аналіз джерел та літератури з метою виокремлення інформації про образотворчу ділянку доробку митця. «Ідея такого каталогу мене захопила у 2012-му році», – розповіла мистецтвознавець, художник Наталія Собкович. – «Тоді вийшла друком книга «Казки Богдана Лепкого», яку я проілюструвала. Перед тим, щоб увійти у духовне середовище Лепкого, я неодноразово їздила в Бережани, оглядала експозиції в музеї, слухала екскурсії, і побачила, яка велика цінність, досі неопрацьована, зберігається в музеї. За поштовху Надії Дирди з’явилася ідея зреалізувати цей проект. Опрацьовувався він в основному у 2015-му році. Серед колективу музею розподілили, хто за що відповідатиме і взялися за роботу. Допомагали нам також бережанські фотографи Володимир Неділько та Олександр Наконечний. Це видання не претендує на загальне вивчення чи окреслення образотворчої спадщини Лепкого. Воно обмежується тільки 81 твором, які ми атрибутуємо і авторство, яких встановлюємо, є ще 6 творів інших авторів – сучасників Богдана Лепкого і один твір невідомого автора - портрет бабусі Богдана Лепкого. Всі твори, репродукції яких вміщені у книзі, були у руках Богдана Лепкого, він їх бачив, вони прикрашали його помешкання або він їх сам творив».

У ході роботи над «Каталогом» дослідникам відкрилося чимало цікавих фактів з біографії письменника, вдалося встановити дати створення деяких робіт, їхнє авторство. Правда, інколи єдиним джерелом інформації про ту чи іншу роботу були лише помітки д-ра Р. Смика на звороті картини чи підрамнику.

Отож, до книги увійшли: систематизований за хронологічним порядком життєпис Б. Лепкого, нарис «Про музей та його меценатів», аналітична стаття про образотворчу спадщину митця, репродукції 81 твору з образотворчої спадщини Богдана Лепкого, 6 творів інших авторів, його сучасників, картина невідомого автора з родинної колекції письменника, перелік творів із зазначенням сигнатур.

В житті Б. Лепкого поєдналися не тільки мистецтво пензля і мистецтво слова. Була ще музика. Літературно музичну композицію на заході представили: старший науковий співробітник музею Надія Шургот, учениці ЗОШ №2 Гончар Наталія, Дуда Тетяна, Захарійчук Ірина, які читали поезії Б. Лепкого, а викладач Бережанської школи мистецтв ім. М. Бездільного Ірина Драбик - виконала на скрипці чарівні мелодії Івана Миськіва «Старий замок» та «Відлуння осені».

Своїми враженнями від книги поділились присутні на презентації вчений секретар ДІАЗ, лауреат премії ім. братів Лепких Надія Волинець, Любов Тернопільська, лауреат премії ім. братів Лепких Богдан Тихий, член НСЖУ, поет Василь Савчук.

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 39 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання