Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1415374
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
443
1941
7743
5436
1415374

В МУЗЕЇ БОГДАНА ЛЕПКОГО ВЧИЛИСЯ РОБИТИ ДРЯПАНКИ

3 квітня в музеї Богдана Лепкого пластунка Марічка Постолан провела майстер-клас із виготовлення дряпанки. Участь у майстер-класі мали змогу взяти не лише бережанські пластуни, а й працівники музею.

Майстриня розповіла чимало цікавого про історію, символіку і технологію виготовлення цього виду великодніх яєць. Зокрема учасники заходу довідалися, що дряпанки є популярними не лише в Україні, але й у країнах Центральної та Східної Європи, зокрема в Польщі, Словенії. Такі майстер-класи для Марічки є уже традиційними протягом багатьох років. Часто навчала цьому ремеслу гостей, що перебували на відпочинку у її батьків Оксани та Мирона Постоланів в садибі «У мальвах», що знаходиться в мальовничому селі Жуків. Цього ж року мистецтво виготовлення дряпанки під вмілим керівництвом молодої майстрині мали змогу освоїти і жителі Німеччини, де Марічка навчається.

Технологія виготовлення дряпанки цікава тим, що потребує набагато менше витрат, ніж традиційна писанка – не потрібно писачка та багато фарб. Для її виготовлення вибирають яйце темного кольору і зафарбовують темним барвником. Марічка Постолан радить обирати натуральні барвники, а саме відвар лушпиння цибулі. Олівцем наносять орнамент. Після цього гострим предметом (голкою, шилом чи цвяхом, а тепер є ще й зручний канцелярський ніж) продряпують намальований орнамент. Все ж варто бути обережним з силою натиску, оскільки можна зіпсувати виріб, зробивши тріщину чи дірку у шкаралупі яйця. Для створення відтінків прошкрябують малюнок всередині з меншим натиском, або ж всією поверхнею леза канцелярського ножа.

Вибравши вподобані символи чи малюнок та доклавши максимум старань і вміння, кожен учасник майстер-класу виготовив по дві, а то й три дряпанки. Цього Великодня їхні кошики прикрашатимуть не лише писанки, крашанки, крапанки, мальованки, а дряпанки.

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 34 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання