Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1914242
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
1282
1429
2711
19136
1914242

«СПРАВЖНІЙ КОЗАК УКРАЇНСЬКОЇ САТИРИ ТА КАРИКАТУРИ» (до 130-ї річниці від дня народження Едварда Козака)

Сьогодні виповнюється 130 років від дня народження Едварда Козака. Відомого українського карикатуриста, письменника-гумориста, видавця,дизайнера.

 

Едвард Козак народився у селянській родині німецького походження у 1902 році. Навчався у Стрийській гімназії, а відтак у Львівській художній школі Олекси Новаківського, мистецьких школах Відня та Любліна. Пiсля закiнчення гiмназiї в Стрию вступив добровольцем до УСС, пiзнiше був вояком УГА. Після війни і польської окупації Галичини, деякий час перебував у Вiднi.

У 1924 році у Львові почав виходити журнал гумору та сатири «Зиз», редактором якого з 1925 р. стає Левко Лепкий. За неповних чотири роки редагування журналу Л. Лепкому вдалося залучити до співпраці багато талановитих особистостей, в тому числі молодого художника зі Стрия – Едварда Козака. Який не тільки ілюструє видання, але й редактором кількох номерів.

Козак Едвард Теодорович був iлюстратором українських журналів “Свiт дитини” i “Дзвiночок” з якими він працював від 1931 року і до початку ІІ Світової війни. Для сучасників він був відомий під псевдонімами: ЕКО, Мамай, Майк Чічка.

Під час вступу радянської армії у Західну Україну у 1939 році, його врятувала еміграція до Кракова. У 1939 – 1941 роках, він був iлюстратором видань Українського Видавництва у Кракові та головою мистецької організації “Зарево”. З 1945 р. — у Нiмеччині, у 1947-1949 роках Е. Козак редагував журнал “Лис Микита” в Мюнхенi. У 1949 р. виїхав до США. Був активним членом Асоціації незалежних українських митців (АНУМ), Товариства українських письменників і журналістів.

У фондах обласного комунального музею Богдана Лепкого в м. Бережани зберігається підшивка журналу «Зиз», яку складають 3 номери за 1924 р., 15 номерів за 1925 р., 8 номерів за 1931 р., та 5 – за 1932 р. Серед них є й такі, що виходили під редакцією Едварда Козака, а ще більше з його неповторними, гострими карикатурами. Пропонуємо до вашої уваги невелику добірку малюнків ЕКО із журналу «Зиз».

Титульна сторінка номера, присвячена 60-ччю Богдана лепкого. 

 

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею ... 

Зараз на сайті

На сайті 29 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання