Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1415232
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
301
1941
7601
5294
1415232

ПРАЦІВНИКИ МУЗЕЮ БОГДАНА ЛЕПКОГО ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У СТАЖУВАННІ ПРАЦІВНИКІВ ЛІТЕРАТУРНИХ МУЗЕЇВ УКРАЇНИ

З 30 червня по 4 липня 2015 року у Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки відбувалося стажування працівників літературних музеїв України. У проблемному навчанні «Форми та методи діяльності літературних музеїв» взяли участь представники Міністерства культури Ірина Маключенко (методист вищої кваліфікації навчально-методичного відділу Інституту післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Міністерства культури України) і Світлана Шман (кандидат культурології, головний спеціаліст відділу музейної справи управління музейної справи та нормативно-методичного забезпечення переміщення культурних цінностей Міністерства культури України), працівники Національного музею літератури України − Болотова Галина - завідувач відділом науково-методичної роботи, головний зберігач фондів Грабова Ніна та заступник директора з науково – освітньої роботи Сеннікова Раїса, директор Київського музею Лесі Українки Щукіна Ірина, з літературно-меморіального музею М. Коцюбинського (м. Чернігів) - Коцюбинська Наталія та Мельниченко Дмитро, Бондаренко Ольга - завідувач відділу літературно-меморіального музею Тараса Шевченка (с. Шевченкове Черкаської обл.), Лобінцева Лариса - науковий співробітник літературно-меморіального музею Івана Котляревського( м. Полтава), Нагорна Інна - завідувач літературного музею Уласа Самчука, відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею, Півень Ігор - директор музею Панаса Мирного (м. Полтава), Стрілець Наталія та Ухман Ірина - наукові співробітники обласного комунального музею Богдана Лепкого (м. Бережани Тернопільської обл.), Теницька Ольга - директор музею Володимира Короленка (м. Полтава), наукові співробітники музеїв Волині.

 

   Робота розпочалася хвилиною пам'яті біля пам'ятника Лесі Українці, зустріччю з Ковельською районною владою, директором Волинського краєзнавчого музею Силюком Анатолієм. Далі про співпрацю двох музеїв Лесі Українки − Київського і Колодяжненського розповіла Ірина Щукіна, а також представила власне дослідження «"Серенада" Франца Шуберта українською мовою на слова Олени Пчілки». Про необхідність нових форм і методів музейної роботи говорили працівники Міністерства культури. Доробок Волинської обласної державної телекомпанії – цикл кінофільмів про Лесю Українку та родину Косачів, як могутній засіб музейної пропаганди, представила Андрушко Марія (перший заступник генерального директора). Завідувач Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки Віра Комзюк познайомила учасників стажування з меморіальними будинками родини Косачів, причому, представила одну з форм зацікавлення відвідувачів − звучання меморіального роялю. Його клавіші оживали під майстерними руками народної артистки України, професора, клавесиністки, експерта – музикознавця, начальника лабораторії «Тон» Наталії Свириденко.

1 липня у рамках стажування на базі Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки відбувся круглий стіл «Форми та методи діяльності літературних музеїв». Представник міністерства культури Світлана Шман ознайомила присутніх з новими законами про музейну справу, відповіла на численні запитання про юридичну сторону музейних проблем тощо. Завідувач музею Лесі Українки Віра Комзюк поділилася з присутніми тонкощами мистецтва збору експонатів та представила новопридбані сучасні ексклюзивні видання «Лісової пісні», прижиттєву збірку «П'ять перекладів віршів Олени Пчілки». Родзинкою презентації найновіших експонатів стали меморіальні речі родини Косачів, знайдені кілька тижнів тому біля «Білого» Лесиного будинку працівниками Ковельського міжрайонного управління водного господарства під час земляних робіт (навісний замок, посріблена чайна ложка, кинджал ковальської роботи). А маленьку підкову, (музейники відразу визначили її як «підкова коника Сагайдака» Миколи Косача), працівниця музею Марія Чашук знайшла на городі, який розташований на місці господарського двору Косачів. Речі дуже швидко були оновлені реставратором Волинського краєзнавчого музею Валерієм Копиловим і, після першого їх представлення перед музейниками України, зайняли місце в експозиції. Наступним пунктом у надзвичайно активній програмі навчання була екскурсія по літературній експозиції музею, що органічно переплелася з театралізованим представленням збірки Лесі Українки «Дитячі гри, пісні та казки з Ковельщини, Лущини та Звягельщини» та творів Олени Пчілки для дітей. Колодяжненська малеча читала віші знаменитих матері та доньки, грала ігри, говорила скоромовки і мирилки, водила танки під сопілку… Композиція мала назву, суголосну з циклом віршів Лесі Українки «У дитячому крузі».   Для учасників стажування колектив музею презентував також виставку «Знак України в дивосвіті витинанок Ярослави Галькун» (м. Луцьк). Художниця для музейників провела майстер-клас «Виріж витинанку». Однією з форм музейної роботи є знайомство з пісенним фольклором Ковельщини, який любила, записувала і видавала Леся Українка, з уст сучасних його носіїв. На сцені «сірого» будинку Косачів відбулася презентація збірки «Сторонойко моя мила» з голосу Тетяни Мойсеївни Відник (жительки с. Білин Ковельського району), ілюстрована піснеспівом і оригінальними коментарями співачки.

2 липня учасники стажування працювали у музеях м. Луцька. В експозиції Волинського краєзнавчого музею оглянули матеріали, пов'язані з Лесею Українкою та родиною Косачів. Серед них такі унікальні: як зошит, списаний рукою Лесі Українки та її сестрою Ольгою з записами народних пісень, оригінали листів Лесі Українки, чимало оригіналів фотографій тощо. Шевченкова світлиця − безцінне надбання Волинського краєзнавчого музею свідчить ще про одну з форм музейної роботи − співпрацю з колекціонерами.   На постійно діючій виставці «Герої не вмирають» знову торкнулися серцем подій 2014 року на Київському майдані та революційних подій у Луцьку. Речі історичної та культурної ваги, вилучені прикордонниками при спробі перевезення за межі України, знайшли місце на виставці «Врятовано для України». Декілька таких «врятованих» речей є і у експозиції Колодяжненського музею Лесі Українки, відображаючи побут аристократично-демократичної родини Косачів.  Далі гості дізналися про тісну співпрацю музеїв Волині з обласною науковою бібліотекою ім. Олени Пчілки, ознайомилися з пам'ятником письменниці, книжковими виставками, які презентувала Людмила Стасюк, директор закладу.   Завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлісеєва поділилася досвідом роботи свого музею та провела високопрофесійну екскурсію. Оглянувши надбання Лабораторії професора Олександра Рисака і його колекцію по родині Косачів, виставку «Леся Українка і Луцьк», прослухавши екскурсію завідувачки музеєм Лесі Українки при Східноєвропейському національному університеті Тетяни Данилюк-Терещук, учасники навчань по-доброму відчули «культ Лесі Українки на Волині».  Історією і патріотизмом віяло від Музею історії Луцького братства, меморіальної кімнати Лесі Українки у будинку Косачів у заповіднику «Луцький замок», красою і величчю творіння людських рук − у Художньому музеї Луцька. Учасників навчання ознайомила із оновленою експозицією Художнього музею завідувач Навроцька Зоя Михайлівна. Опісля відбувся тематичний захід «Леся Українка в пісенній творчості волинських митців» за участі народного артиста України Василя Чепелюка, тріо бандуристок «Дивоструни» та Сергія Беня.

Волинь − музейний край. У цьому учасники стажування наукових працівників літературних музеїв України могли ще раз переконатися 3 липня, відвідавши краєзнавчий музей у районному центрі смт. Маневичі. Керівник закладу Петро Хомич показав музейну експозицію, зумів вдало презентувати книгу волинської авторки Світлани Костюк (Бусел) «Траєкторія самоспалення», показав широкі волинські краєвиди. У другій половині дня музейники повернулися на Ковельщину, у ще одне святе для лесезнавців місце − урочище Нечимне. Біля входу у заповідник гостей зустрів фольклорний гурт с. Скулин (керівник Катерина Барчук), саме того села, у якому більше 130 років тому гостювала у знайомих селян Олена Пчілка з трьома старшими дітьми, серед яких була 13-літня Леся Українка. Виконуючи народні пісні, учасники дійства підвели всіх до старезного дуба, під тінню якого показали обряд «Сінокіс». Квартет із Білина (село, у якому також була Леся Українка), (керівник Петро Журавель), виконав пісні, які у книзі «Народні мелодії з голосу Лесі Українки. Записав і упорядив Климент Квітка. Київ, 1917» значаться: «З Біліня Ковельського повіту». Дитячий колектив «Джерельце» з Білина (керівник Валентина Повх) відтворив свято «Купала на Волині», також записане Лесею Українкою. А яке ж Нечимне без його героїні Мавки? Роль її, в уривку з драматичної поеми «Лісова пісня», виконала Аліна Гущіна.На березі озера Нечимного відбулася презентація оригінально оформленого видання - факсимільного перевидання твору Лесі Українки «Лісова пісня. Драма – феєрія в 3-х діях. З портретом автора і додатками. Київ. Друкарня В. П. Бондаренка та П. Ф. Гніздовського, Софійська, 21. 1914 р.» та додатку до неї «Лісова пісня» Лесі Українки в рецепціях», видрукуваного у видавництві «Луцьк – Ковель: Надстир'я, 2015». Лісничий Скулинського лісництва Леонід Лисюк та сільський голова Петро Рудень говорили про свій внесок у розвиток унікального Музею «Лісової пісні» − музею одного твору. Завідувач музею, Ольга Бойко, провела екскурсію по літературній експозиції.

 4 липня заключний, п'ятий день стажування пройшов у базовій установі − Колодяжненському літературно-меморіальному музеї Лесі Українки.  Представники кожної музейної установи за «круглим» столом, що символізував взаєморозуміння та співробітництво, презентували свій музей - форми і методи науково-дослідницької роботи, наукового комплектування фондів, науково-фондової, науково-експозиційної, масової науково-освітньої, науково-методичної, науково-популяризаторської робіт. А разом з усім побаченим, почутим і відчутим на Волині, з певністю можна сказати, це сприяло роботі по підвищенню кваліфікації учасників стажування, які неодмінно запровадять у своїх закладах найкращі прийнятні для них форми і методи музейної роботи. Кожний учасник стажування отримав свідоцтво про підвищення кваліфікації Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв. Високою нотою − грою дуету музикантів Лідії Футорської (Львів, скрипка) та Сергія Хоровця (Рівне, акордеон) на тему «Українські акварелі» прозвучало пророцтво Україні: коли у нас є таке мистецтво і така культура − все у нас буде добре!

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею, - а ви й дальше воюєте самі поміж собою? А ви й дальше сваритеся о межу, видираєте один одному малий клаптик землі, щоби стратити цілу країну? А ви й дальше маєте на увазі тільки власне ваше добро, власні достатки й власні почесті! Вас вітчина мало що обходить!

Зараз на сайті

На сайті 25 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання