Тернопільська обласна рада

 

oda.te.gov.ua

 

kultoda.com.ua

 

mincult.kmu.gov.ua

 

president.gov.ua

 

rada.gov.ua

 

Бережани

Нас відвідали:

1914242
Сьогодні
Вчора
Цього тижня
Цього місяця
Всього
1282
1429
2711
19136
1914242

Сучасність

Музеї мають багато особливостей і специфічних рис, зумовлених їхніми науковими, культурно-освітніми, ідеологічними функціями. Найголовніша особливість музеїв полягає у тому, що вони збирають, систематизують, вивчають, зберігають і експонують першоджерела або оригінали. Специфіка меморіальних музеїв (музеї, присвячені видатним людям) полягає у тому, що вони не лише зберігають меморіальний комплекс, пов’язаний з життям і діяльністю видатної людини, а й створюють додаткові експозиції, які показують роль і значення цієї людини в історії, в розвитку науки й культури, розповідають про вшанування її пам’яті.

На сьогоднішній день меморіальний музей Богдана Лепкого проводить збиральницьку, наукову й освітню роботу. Суть одного з найважливіших напрямів музейної діяльності є комплектування фондів. Із фондами працюють наукові співробітники музею, і ця робота орієнтована на збереження, дослідження та використання музейних предметів. На стадії відбору предметів починається і процес їх вивчення, мета якого – встановити, чи мають вони музейну цінність. Придбані предмети фіксуються в документах музею, як державна власність. Таким чином здійснюється їх юридична охорона – облік фондів. Він проводиться на основі подальшого вивчення музейних предметів, оскільки тільки зафіксовані в обліковій документації наукові дані дають змогу порівняти запис і конкретний предмет.

 

Створити умови, що забезпечують фізичне збереження предметів і доступ до них користувачів, покликане зберігання фондів.

Виходячи із значення предметів для науки і культури та зважаючи на їх юридичний статус, музейні фонди поділяються на основний фонд, який складається з музейних предметів, і науково-допоміжний фонд, що включає науково-допоміжні матеріали. Музейні предмети, що становлять основу зібрання і на базі яких здійснюється вся діяльність музею, утворюють основні фонди. Основний фонд музею Б.Лепкого, а це книги та рідкісні книги, календарики, буклети, екслібриси, листівки, фотографії, картини, портрети, скульптури, значки, конверти, путівники, газета «Жайвір», станом на 1 січня 2014 рік становить 3302 одиниці. Значну частину раритетних видань Б.Лепкого, його художні роботи, рукописи віршів, особисті речі музей одержав у подарунок від племінника письменника д-ра Романа Смика. Науково-допоміжний фонд налічує 1152 одиниці. Сюди відносяться статті з тематичних папок «Про Б.Лепкого», «Спогади про Б.Лепкого», «Вшанування Б.Лепкого», «З іменем Б.Лепкого», «Діаспора і Б.Лепкий», «Родовід Лепких», «Сильвестр Лепкий», «Статті, виступи і твори Б.Лепкого», «Листування Б.Лепкого», «Дружні і творчі зв’язки Б.Лепкого»). Наприклад, у папці «Діаспора і Б.Лепкий» містяться матеріали про життєвий і творчий шлях Б.Лекпкого численно ілюстровані фотографіями, копіями афіш про організацію наукових конференцій до 120-ї річниці від дня народження письменника в Торонто, Канаді, копія статті про Б.Лепкого з канадського журналу «Україна» 1990 р., копія виступу д-ра Романа Смика на виставці, присвяченій Б.Лепкому в Едмонтоні, газета «Краківські вісті» від 21 липня 1943 р., де вміщено спогади З.Кузелі про Б.Лепкого до 2-ї річниці від дня смерті. У папці «З іменем Б.Лепкого» зібрані статті, фоторепортажі про відкриття музеїв, пам’ятників, пам’ятних дощок Б.Лепкому.

Комплектування тематичних папок ведеться з метою збирання та систематизації багатогранної інформації про життя і діяльність письменника і дає можливість швидкого пошуку необхідних матеріалів для різних видів наукової роботи.

Другим важливим напрямом роботи меморіального музею Б.Лепкого є використання своїх фондів для популяризації першоджерел, оригіналів – показ їх в експозиційних залах, на спеціальних виставках, під час екскурсій.

Експозиція музею, яка сладається з прижиттєвих видань творів письменника, оригінальних світлин, різного роду документів, підручників, публікацій в німецьких часописах та малярських робіт розташована в шести залах. Оригінальним є і саме оформлення залів, яке виконане художниками Ростиславом Гудимою і Богданом Бошко з Тернополя.

У меморіальному музеї Б.Лепкого постійно проводиться оформлення різноманітних книжково-ілюстративних виставок. Систематично експонуються виставки, приурочені визначним датам в житті і творчості письменника та його родини, в яких висвітлюється роль і значення родини Лепких в історії розвитку науки і культури.

В обласному меморіальному музеї Б.Лепкого проводиться різноманітні види наукових робіт, які спрямовані на дослідження та популяризацію імені та творчості Б.Лепкого.

Науково-дослідна робота полягає у збиранні та опрацюванні експонатів, написанні наукових робіт, читанні лекцій, висвітленні роботи музею на сторінках районної, обласної, іноземної преси, підготовці екскурсій. Проведення екскурсії класифікується за змістом (оглядові, тематичні, інсценізовані) та складом учасників (дитячі, дорослі).

Для успішності сприйняття викладеного матеріалу, працівники музею враховують вік екскурсантів, професійну діяльність, національність, а також час, який відведений для екскурсії. Обласний музей Б.Лепкого пропонує своїм відвідувачам тематичні екскурсії.

У меморіальному музеї Б.Лепкого проводяться різноманітні види науково-просвітницької роботи.

Наукові та учнівські конференції, книжкові презентації (нових видань творів Б.Лепкого та інших авторів), радіопередачі, літературні уроки (уроки писанкарства, уроки-зустрічі), культурно-масові заходи.

Працівники музею письменника систематично надають методичну допомогу вчителям філологам шкіл міста та району у підготовці та проведені уроків по вивченню життя та творчості письменника (розробляються конспекти уроків згідно навчальної програми, підбираються необхідні матеріали, проводяться літературні уроки в музеї).

Особливістю роботи музею Богдана Лепкого є видавнича діяльність. Таким чином у діяльності нашого музею поряд із збереженням меморіального комплексу, пов’язаного з життям і діяльністю Богдана Лепкого, велике значення надається роботі спрямованій на вшанування його пам’яті, популяризацію творчості, розкриття ролі та значення письменника не тільки в літературі, а й в історії, в розвитку науки, культури та національної свідомості.

 

 

 

Лепківська цитата дня

Дивіться – Азія на нас іде! Орди заливають нас, мов потоп, палять городи й села, руйнують культуру, грозять неволею ... 

Зараз на сайті

На сайті 20 гостей та відсутні користувачі

Тернопільщина фестивальна

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання